Alig több mint egy hónappal az október 9-i parlamenti választások előtt továbbra is tartja jelentős előnyét a lengyel kormányzó Polgári Platform (PO), és némileg erősödött a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) - derül ki a legújabb, a Rzeczpospolita című lengyel lap megbízásából készült felmérésből.
A Grzegorz Napieralski vezette ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) 2 százalékkal növelte támogatottságát, és jelenleg 13 százalékkal a harmadik helyet foglalja el.
A maga 4 százalékos eredményével nem éri el a parlamenti bejutási küszöböt (5 százalék) a jelenlegi kormánykoalíció kisebbik pártja, a Lengyel Parasztpárt (PSL). Szakértők mindazonáltal biztosra veszik, hogy mint eddig mindig, a párt most is bejut a törvényhozásba, és így nem lesz akadálya annak, hogy a koalíciós együttműködés tovább folytatódjon a PO és a PSL között.
Lengyelországban az 1989-es rendszerváltás óta még nem fordult elő, hogy egy párt két egymást követő kormányzati ciklusra felhatalmazást kapott volna.
A lapnak nyilatkozó szakértők szerint a felmérés eredményei azt jelzik, hogy bár már megindult a választási kampány, az igazából még nem hozta lázba a választókat.
Péntek este tartják az első választási vitát a pártok részvételével: a TVN24 hírtelevízió által közvetített vitán, amelyen az egészségügy és a társadalompolitika kerül terítékre. A vitán azonban nem lesz jelen Kaczynski pártja, amely csak azzal a feltétellel vett volna részt, ha az eseményt a PiS választási központjában tartják. A párt szerint ugyanis a média elfogult a PiS-szel szemben.
Jaroslaw Kaczynski azonban elérte, hogy a választási vitaesttel egy időben három másik televíziós csatorna - a Polsat, a Polsat News és a Lengyel Televízió hírműsora (TVP Info) - újságírói külön, csak vele készítenek választási műsort. Ezzel egyes vélemények szerint túljárt ellenfelei eszén, mert nem kényszerül majd vitázni velük, miközben szabadon beszélhet pártja programjáról.
MTI
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése