2011. szeptember 1., csütörtök

Moszkva elismeri a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsot


     Oroszország elismeri a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsot tényleges hatalomnak - jelentette be az orosz külügyminisztérium csütörtökön reggel, és a tényt kevéssel később bejelentette a tárcavezető Szergej Lavrov is, aki a tanévkezdés alkalmából a minisztérium Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében (MGIMO) mondott beszédet.


     Beszédében Lavrov hangsúlyozta: Moszkva soha nem képviselt olyan álláspontot, amely igazolta volna Moamer el-Kadhafi rezsimjének tetteit, és rég követelte Kadhafi távozását. Emlékeztetett rá, hogy Dmitrij Medvegyev elnök már májusban leszögezte, hogy a líbiai vezetőnek távoznia kell.
     Ugyanakkor rámutatott: "A jog fensőbbségének, az Afrikai Unió és az ENSZ kezdeményezésének ignorálását jelentette az, ahogyan a NATO és néhány más állam megvalósította az ENSZ Biztonsági Tanácsának líbiai határozatait, és ez megsokszorozta a civil áldozatok számát." Hozzátette, hogy a NATO líbiai eljárásával megsértette saját új stratégiai koncepcióját, amely a nemzetközi jog tiszteletben tartását hirdette meg.
     A minisztérium honlapján közzétett nyilatkozat rámutat: Moszkva figyelemreméltónak értékeli a tanács meghirdetett reformprogramját, amely új alkotmány kidolgozását, általános választások megtartását és ezt követően új kormány megalakítását irányozza elő.
     A dokumentum azt is hangsúlyozza: Oroszország arra számít, hogy az új líbiai hatalom betartja az előző rezsimmel kötött nemzetközi szerződéseket.

MTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése