A mai magyar önkormányzati rendszert a hiány és a pazarlás jellemzi – ismertette az LMP álláspontját Szabó Zsolt választmányi tagtársával közösen tartott pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Falusi Norbert.
A problémáért egyaránt felelőssé tette a volt MSZP-kormányokat illetve a 2006 óta a posztjukon lévő „narancsos önkormányzati vezetőket”.
Hangsúlyozta, hogy 2008-ig elsősorban a kétezer főnél kisebb lakosságú településeken indultak adósságrendezési eljárások, de most már több város is csődközeli helyzetbe került, miközben a fizetésképtelenség elérte a megyéket is.
Pártja elképzeléseit ismertetve hangsúlyozta, hogy elvetnek mindenfajta központosításra törekvő lépést valamint ellenzik a kormány neoliberális gazdaságpolitikáját. Az LMP nevében ezek helyett a decentralizáció és a zöld fordulat mellett áll ki. Utóbbin keresztül ugyanis – véleményük szerint - fenntartható módon lehetne finanszírozni az önkormányzati rendszert és valós bevételekhez lehet juttatni a településeket.
Szabó Zsolt azt jegyezte meg, hogy a kormányzat az egykulcsos adórendszerrel „újabb csapást mér” az önkormányzatokra. Számításaik szerint 2013-ban az önkormányzatok húsz százalékkal jutnak kevesebb bevételhez. Felhívta a figyelmet, hogy miután ekkor már folyamatosan törleszteniük kell a hiteleket illetve fizetniük a kibocsátott kötvények után, így a települések teljesen ellehetetlenülhetnek.
A politikus végül azt mondta, hogy ha Orbán Viktor, a bejelentéséhez híven nem fog szakítani az egykulcsos adórendszerrel, „akkor legalább arra kérjük, hogy legyen előrelátó, és kezdjen el már a 2012-es költségvetési ciklusban foglalkozni az egykulcsos adórendszerből származó önkormányzati problémákkal” – közölte Szabó Zsolt.
MTI
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése